WhatsApp’da Nasıl Canlı Konum Paylaşılır?


Alanındaki en popüler olan mesajlaşma uygulaması WhatsApp geçtiğimiz günlerde getirdiği yeni özellik ile kullanıcılarına canlı konum paylaşabilme özelliği sundu.

Güvenlik açısından da yarar sağlayacak olan bu özellik, bulunduğunuz konumu hareket ederken de arkadaşlarınız ile paylaşabilme imkanı sunacak. Özelliğin yeni olması sebebiyle halen çoğu kişi nasıl kullanıldığını bilmiyor. Sizler için bugün WhatsApp’da nasıl canlı konum gönderilebileceğini anlattık.

Yapılışı çok basit.

  1.  Canlı konum göndereceğiniz arkadaşınız ile sohbete girin.
  2. Ardından “Konum Gönder” butonuna basın.
  3. Daha sonra “Mevcut Konumu Paylaş” diyin. Dedikten sonra ekrana mevcut konum paylaşma ile ilgili bilgi ekranı gelecek ve iptal/devam seçenekleri olacak. Devam’ı seçin.
  4. Bir sonraki ekranda konumunuzun ne kadar süre karşı taraf ile paylaşılacağını seçmeniz gerekecek. Ekranda 15 dakika, 1 saat, 8 saat olarak tercihinizi yapabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir mesaj da yazmak isterseniz “Yorum Ekle” kutusunu kullanabilirsiniz.

Böylelikle karşıdaki kişi konumunuzu anlık olarak seçtiğiniz süre boyunca takip edebilecektir. Seçtiğiniz süreyi doldurmadan canlı konum paylaşmayı durdurmak için “Paylaşmayı Durdur” demeniz yeterli olacaktır. Artık karşıdaki kişi konumunuzu takip edemeyecektir.

Bir çok konuda yarar sağlaması beklenen bu özelliğin güvenlik konusunda da ek bir yarar sağlayacağı düşünülüyor.

Örneğin çocuğunuz okuldan çıktıktan sonra canlı konum paylaşırsa, çocuğunuz her hangi bir tehlike durumunda nerede olduğunu anlık olarak takip edebileceksiniz. Özelliğin, güvenlik güçlerinin olumsuz bir olay sırasında tehlikede olan kişinin takibini de kolaylaştırması bekleniyor.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir