iPhone Neden Kasıyor?


iPhone kullanıcılarının karşılaştığı sorunlardan biri de telefonun yavaşlaması ya da kasmaya başlaması oluyor. Telefonun birkaç sene içinde gözle görülür derecede yavaşlaması akla planlı eskitme olasılığını getirse de sorunun kaynağı düşündüğünüzden daha basit olabilir.
Genel çerçevede sıralamak gerekirse en çok karşılaşılan sebepler;
1- Hafıza kaynaklı sebepler
2- Batarya kaynaklı sebepler
3- Yazılımsal sebepler
Şimdi bu başlıklara detaylı olarak bakalım.

Hafıza Kaynaklı Sebepler

iPhone’larda toplam saklama alanının tamamına yakınının kullanılması yavaşlamasında en belirgin sebeplerden. Saklama alanı doldukça hız kaybı başlamakta hatta ilerleyen dönemlerde kullanılmaz hale gelmektedir.Önerimiz kapasitenin kabaca ¼’ü kadar alanı boş tutmanız. Örneğin 64 gb’lık bir iphone modelinde 64/4=16 gb boş hafıza bırakmanız iyi olacaktır. Başka bir deyişle kullandığınız alan 48 gb’ı geçtikten sonra fotoğraf-video vb. dosyalarınızı bulut sunuculara aktarmayı düşünebilirsiniz. 16 gb’lık bir model için de 16/4 = 4 gb’lık bir boş alan bırakmanız faydalı olacaktır.
iPhone saklama alanınızın ne kadarını kullandığınızı Ayarlar -> Genel -> iPhone Saklama Alanı bölümünden görebilirsiniz.

iPhone Saklama Alanı

Batarya Kaynaklı Sebepler

iPhone bataryaları lityum pil teknolojisiyle yapılmış belli bir kullanım ömrü olan parçalardır. Batarya ömrü kullanım döngüsü olarak da ifade edilebilir. Kullanım döngüsü belli bir sayıyı aşan bir batarya, kapasitesini kaybetmeye başlayıp iphone’nunuzun performans ve hızının kaybolmasına sebep olacaktır.
Bataryanızın performans durumunu Ayarlar -> Pil menüsünden görebilirsiniz.
Bu noktada bizim önerimiz iphone’nunuzun bataryasını 2 yılda bir değiştirmeniz yönünde olacaktır. Böylece hem telefonun performansı hem de batarya kapasiteniz eski haline dönecektir.

Bataryadan bahsetmişken düşük güç modu hakkında da bilgi verelim. Düşük güç modu iPhone cihazınızın işlemci hızı vb. özelliklerini yavaşlatarak batarya performansınızın uzamasını sağlar. Eğer bu ayar açık kalmışsa telefonunuz normal hızına göre daha yavaş çalışacaktır. Düşük güç modu açık olduğunda üst bildirim ekranında batarya sembolü rengi sarı olur.
Düşük güç modunu Ayarlar-> Pil menüsünden değiştirebilirsiniz.

Düşük Güç Modu

Yazılımsal Sebepler

Yazılımsal sebepler arasında en çok karşılaşılan durum son yüklenilen ios güncellemesinin performans kaybına sebep olmasıdır. Sorunun bundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için de internette biraz araştırma yapmanız gerekiyor. Sizinle aynı modeli kullanan ve aynı sürüme güncelleyip benzer sorunlar yaşayan kullanıcılar varsa yazılımsal olduğunu söyleyebiliriz.
Bu durumda yapılacak iki seçenek var;
1.seçenek telefonunuzu bir önceki sürüme geri döndürmek.
2. seçenek Apple’ın yeni bir yama sürümü çıkarmasını beklemek.
Böyle bir sorun varsa önerimiz yeni güncellemeyi beklemeniz yönünde olacaktır. Apple bu tür durumlarda hızlı bir şekilde yeni güncelleme yayınlayarak kullanıcı deneyimine gereken önemi veriyor. Ayrıca telefonu bir önceki sürüme yükleyebilmeniz için güncellemeden önce itunes üzerinden o sürüm için yedekleme yapmış olmanız gerekiyor. Bu da genellikle çok az kişinin kullandığı zahmetli bir önlem oluyor.

iPhone’nunuzun hızını arttırmak için https://www.hamtekno.com/iosa-ayar-cekin-hizaya-gelsin/ yazımızı da okuyabilirsiniz.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir