Instagramda Güvenlik


Instagram, 2017 yılının en iyi sosyal medya platformları arasındaki tırmanışını hızla sürdüren, bildiğimiz gibi, twitter ın aksine text yani metin ve link paylaşımları değil, daha çok facebook gibi ama görselliği daha da ağır basan, genelde hem sıradan insanların hem ünlülerin hem de kurumsal firmaların kendilerine hesap açtıkları ve çoğu kez gayri resmi e ticaret sitelerinin de kurularak satışların yapıldığı bir sosyal medya aracı.

Diğer fotoğraf paylaşım sitelerinin çok daha önünde gelen ve gün geçtikçe popülaritesini arttıran instagram hesapları, özellikle çok takipçisi olan şahıslar ya da kurumsal firmalar için çok iyi kazanç kapılarını aralayabiliyor. Bu yüzdendir ki özellikle kalabalık takipçi profiline sahip hesaplar her an çalınma ya da taklit edilme riski ile karşı karşıya. Çalınma riski için neler yapmanız gerektiğyle ilgili detaylı bilgiye aşağıda değinecek olmakla birlikte, takipçilerinize hangi hesabın gerçek ve onaylanmış bir hesap olduğunu kanıtlamak için instagram mavi tik işareti diye bir özelliğin varolduğundan bahsetmek istiyoruz. Mavi tik almak için neler yapılabilir konusuyla ilgili http://www.cepinfo.net/instagram-mavi-tik-nasil-alinir/ adresine başvurabilir, yeterince takipçiniz varsa, belki siz de tik alabilirsiniz.

İkinci diğer risk de hesabınızın tamamen çalınma riskidir. Instagram hesabınız çalınsa dahi, eğer bilgileriniz yeterince doğru ve güncel girilmişse, öncelikli olarak sakin olarak gerekli mercilere başvurmanızı öneririz, zira uzun ve stresli bir süreç de olsa, çalınan hesabınızı geri alma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Peki hesabım nasıl çalınabilir?

Öncelikli olarak hesabınıza ortak kullanımlı PClerden girmemenizi tavsiye ederim. Instagram PC kullanımından daha çok mobil kullanım odaklı dizayn edilip programlandığından bu şekilde dataları saklayarak hesap çalma işi yapanların ellerinde pek fazla instagram hesabı bulunmaz ancak yine de temel güvenlik önemlerinden biri budur.

İkinci en sık gördüğümüz hesap çalma yöntemi phishing denilen ve bazı kişiler tarafından oldukça profesyonel bir şekilde yapılan bir hırsızlık yöntemidir. Phising, sizi bir link aracılığıyla sahte instagram giriş sayfasına yönlendirerek bilgilerinizi oraya girmeniz sonucu çalınmasıyla sonuçlanan bir yöntemdir. Çoğu kez giriş bilgilerinizin biri tarafında ele geçirildiğini anlamazsınız dahi..

Bilmediğiniz kişilerden gelen mailleri ve linkleri açmayınız.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir