İlkokul Uzman Erbaş Alımı


Türk Silahlı Kuvvetlerinde uzman er olabilmek için ortaokul mezunu olmak şartı isteniyordu ancak artık ilkokul mezunları da uzman yani sözleşmeli er olabilirler. Peki sözleşmeli er olmak isteyen ilkokul mezunu uzman er adayları hangi aşamalardan geçmeli ve nerelere başvuruda bulunmalı ya da önündeki engeller neler onlara bakalım.

 

Öncelikli en önemli kural 25 yaşını aşmamış olmaktır, yani 25 yaşında üstündekiler sözleşmeli er başvurusu yapamamaktadır. Askerlik hizmetini yapmamış ya da askerliğini er ya da erbaş olarak yapmış kişiler uzman erbaşlık için başvuruda bulunabilirler.

 

Başvurular internet üzerinden yapılmaktadır ve başvuru durumu yine internet üzerinden takip edilebilir. Yapılan başvuru yıl boyu geçerlidir, eğer başvurudan sonraki ilk mülakata çağrılmaz iseniz sonraki mülakata mutlaka katılma hakkı kazanacaksınız, eğer olumsuz bir cevap almanız durumunda başvuru yaptığınız yıl içerisinde başvuru tekrarlaması yapamazsınız ancak takip eden yıllar içerisinde yaş problemi oluşmuyorsa başvurunuzu tekrarlayabilir ve tekrardan değerlendirme sürecine girebilirsiniz. Mülakatların polis olma sürecinde ki gibi ciddi bir disiplinsel mülakatı bulunmaktadır. Daha önce askerlik yapmış ise güvenlik soruşturması ve sağlık raporunuzun olması uzman er olmanız için yeterlidir. Daha önce askerlik yapmayanların ise yine askerlik yapmada herhangi bir engelinin bulunmaması önceliklidir.  Aynı zamanda mevcut erlerde başvuru yapabilmektedir.

 

Mülakat dışında uzman er alımında yazılı sınav ve fiziki yeterlilik testide yapılmaktadır. Tüm bu etkenler belirli oranda başvurunuzun değerlendirilmesine etkilemektedir. Mesela yazılı sınav %30 mülakat %40 ve fiziki yeterlilik testi %30 oranında etkilemektedir.

 

Fiziki yeterlilik testi ise belirli dayanıklılık testlerinden oluşmaktadır. Örneğin 1500 metreyi ne kadar süre içerisinde koşabildiğiniz, 1 dakika içerisinde kaç şınav ya da mekik çekebildiğiniz gibi basit düzeyde dayanıklılık testlerine tabi tutulmaktasınızdır.

 

Uzman erbaşlar için birçok özlük hakkı tanınmaktadır. Özellikle barış sürecisinde geçerli olmak üzere yıl içerisinde yol dahil olmamakla birlikte 30 gün izinleri bulunmatadır. Yine eşin doğum yapması ya da birinci derece yakının vefat etmesi gibi durumlarda ise ekstra olarak 10 gün daha izin hakkı bulunmaktadır.

 

Evet konumuz içerisinde ilkokul mezunları ve dengi düzeyde bir eğitim almış kişilerinde artık sözleşmeli olarak erlik yapabileceklerini belirttik. Tabiki sadece ilkokul mezunları değil ortaokul mezunu uzman er alımı da devam etmektedir.

 


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir