Facebook Veri Tasarrufu Nasıl Yapılır?


Sosyal medyanın bilindiği üzere veri tüketiminde bir çok eksikleri mevcut. Tabi günümüzde görselliğe de çok önem verildiği için sosyal medyayı suçlamak pek mantıklı değil. Görselliğin yoğunluğu sebebiyle internet bazen şak diye bitebiliyor.

 

Bu konuda da tek çare sosyal medya platformlarından veri tasarruf sistemi eklemelerini beklemek gibi gözüküyor. Bugün sizlere Facebook’da veri tasarrufu yapma konusunu ele alacağız.

Videoların otomatik oynatılması ve görsellerin yüksek çözünürlükte açılmasını engelleyerek veri tasarrufu yapabiliriz. Bu işlemi iki farklı işletim sistemi için de anlattık. Ayrıca yapılış şeklini ekran görüntüleriyle beraber ekledik. 🙂

İOS

İOS işletim sistemine sahip cihazımızdan veri tasarrufu yapmak için menüden ayarlar kısmına girmemiz gerekmekte. Ardından hesap ayarlarına girip oradan “Videolar ve Fotoğraflar” seçeneğine tıklıyoruz. Daha sonra video ve fotoğraflar için “HD Yükle” modunu kapatıyoruz. İstersek veri tasarrufunu sadece WiFi’den etkinleştirecek şekilde de ayarlayabiliriz. Bu düzenleme ile veri kullanımı konusunda büyük ölçüde tasarruf yapabiliriz.

ANDROİD

Android cihazımızdan veri tasarrufu yapmak için ayarlar kısmında biraz aşağı inmemiz gerekecek. Seçeneklerde “Veri Tasarruf Modu” yazılı bir menü karşımıza çıkacak ve bu seçeneğe tıklayacağız. Burada “Veri Tasarrufu Kapalı” yazısının yanında bulunan tiki işaretleyerek veri tasarrufunu açıyoruz. İstersek altındaki kısımdan “WiFi bağlantısındayken veri tasarrufunu her zaman kapat.” seçeneğini de aktif edebiliriz.

Bu şekilde hem Android hem İOS cihazlarımız için büyük ölçüde veri tasarrufu sağlayabileceğiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir