Windows 10 Merhaba Ekranını Kapatmak


2015 yılında piyasaya sürülen ve halen Windows’un en yeni temel sürümü olma özelliği taşıyan ve ismini Windows’un onuncu temel sürümü olmasından alan Windows 10 işletim sistemine sahip yeni bir bilgisayar edinildiğinde, veya halihazırda kullanımda olan bir bilgisayara Windows 10 kurulduğunda işletim sistemini tanıtmak üzere görünen “Merhaba” ekranı yeni kullanıcı hesabı oluşturulma sürecinde ve fabrika ayarlarından sonra görünerek uzun zaman aldığı için bazı kullanıcıları rahatsız eden bu animasyonlu ekran, Windows 10’un iki farklı sürümünde farklı şekillerde kapatılabiliyor. Bu ekran kapatıldığı zaman kısa bir süre içerisinde işlemler yapılabiliyor.

Windows 10’un yalnızca ev kullanıcıları için yeterli olmak üzere üretilmiş olan sürümü Windows 10 Home kullanıcıları, bu sürümde gpedit.msc bulunmadığından dolayı bu işlemi regedit ile yapabilir. Öncelikle çoğu kişinin bildiği üzere Windows 95’ten itibaren bütün Windows versiyonlarında bulunan “Çalıştır” penceresini Windows+R ile açtıktan sonra “regedit” komutunu girerek kayıt defterini açıyoruz. Açıldıktan sonra HKEY_LOCAL_MACHINE içerisindeki SOFTWARE altından Microsoft ve Windows yollarını izleyerek CurrentVersion klasörü altında Policies ve devamında System klasörüne giriyoruz. Ardından yeni bir 32 bit DWORD değeri oluşturarak EnableFirstLogonAnimation olarak isimlendiriyoruz. Devre dışı bırakmak istediğimiz için 0 değerini atadıktan sonra animasyonlu ekran devre dışı kalıyor.

Windows 10’un daha yüksek versiyonları olan Pro ve Enterprise versiyonlarında ise, gpedit.msc kullanılıyor. Home sürümünde yapıldığı gibi Windows+R kombinasyonu ile Çalıştır penceresini açmamız gerekiyor. Daha sonra regedit yerine gpedit.msc yazarak Group Policy Editor olarak adlandırılan düzenleyiciyi açıyoruz. Bilgisayar Yapılandırması altında Yönetim Şablonları’na girdikten sonra Sistem ve Oturum Açma yolundan giderek animasyona ait değere çift tıklayarak devre dışı bırakıyoruz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir