Soy Ağacı Nasıl Sorgulanır?


E-devlet üzerinden Nüfus Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz günlerde sunulmuş olan Alt-Üst Soy Bilgisi sistemi ile vatandaşların büyük ilgisi çekilmiş durumda. Vatandaşlar merakla aile büyükleri ve soylarını sorgulamak için sisteme akın etmiş durumda. Sizler için e-devlet üzerinden soy ağacı sorgulama sistemini derledik.

 

Aşırı yoğunluktan bakıma alınan soy ağacı sistemi geçtiğimiz günlerde tekrar kullanıma açıldı. Yoğunluğu gidermek için e-devlet tarafından geliştirilen sistem ile yoğunluk bir hayli azaltılmış durumda. Geliştirilen sistem ile artık soy ağacınızı talep ederek sorgulayabileceksiniz.

Soy Ağacı Nasıl Sorgulanır?

  1. İlk olarak buraya tıklayarak e-devletin ilgili hizmetle alakalı ekranına girmemiz gerekmekte.
  2. Açılan ekranda “Sisteme Giriş Yap” butonunu kullanarak e-devletinize giriş yapınız. Ardından direkt olarak talebinizin alındığına ve belgeniz oluşturulduğunda e-devlet üzerinde kayıtlı olan telefon numaranız ve e-posta adresinize bilgilendirme yapılacağı hakkında bir metin yazısı geliyor.

Kısa bir süre sonra gelen SMS ve mail ile bilgilerinizin hazırlandığı haberi veriliyor. Bu mesaj geldikten sonra tekrar buraya   girerek oluşturulan soy ağacı raporunuzu detaylı bir şekilde görüntüleyebilir dilerseniz de yazdırabilirsiniz.

 

 

Oluşturulan raporda 1800’lü yıllara kadar büyük büyük atalarınız hakkında bilgi sahibi bile olabilirsiniz. Ayrıca Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından geliştirilen sistem ile soy ağacı bilgilerinizden yararlanarak 1853-1928 yılları arasında şehit düşen atalarınızı öğrenebilirsiniz. Konuyla ilgili makalemize gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

 


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir