iOS Kontrol Merkezi Özelleştirme


Bildiğiniz üzere Apple, yeni işletim sistemi iOS 11 sürümü ile kontrol merkezini özelleştirerek yeni bir tasarım ile kullanıcılarına sundu. Apple’ın iOS 7. Versiyondan beri modellerinde kullanıma sunduğu Kontrol Merkezi ilk zamanlar farklı tasarım yapısı ile biraz zor kullanılsada, sonrasında içerisinde yer alan Wifi ve Bluetooth gibi oldukça işlevsel kısayolların kolay erişebilirliği kullanıcıların hoşuna gitti. iOS 10 sürümünde bu kontol merkezini özelleştirmek ve içerisinde yer alan kısayolları dilediğiniz gibi düzenlemek mümkün olmuyor. Ancak jailbreak işlemi görmüş bir iPhone modelinde yapmak mümkün olabiliyordu. Ancak iOS 11 ile bu işler değişti ve hem iPhone hemde iPad modellerde jailbreak işlemi yapmadan kontrol merkezi’ni özelleştirmek mümkün oluyor.

Bizde sizlere bu içeriğimizde sizlere kontrol merkezi özelleştirme işlemlerini ve buraya kolay şekilde dilediğiniz kısayol simgelerini eklemeyi göstereceğiz. Şimdi gelin iOS kontrol merkezi özelleştirme işlemlerine geçelim.

iOS Kontrol Merkezi Özelleştirmek

  • İlk olarak ayarlar menüsüne erişerek oradan Kontrol Merkezi seçeneğine girin.
  • Burada iOS 11 ile beraber gelen Kontrol Düzenleme bölümüne girin.
  • Kontrol merkezine ekleyebileceğiniz birçok kısayol karşınıza gelecektir.
  • Kaldırmak istediğiniz kısayolun sol bölümünden kırmızı eksi simgesine basarak kaldırabilirsiniz.
  • Yerleştirmek için ise basılı tutarak geçişin sağ bölümüne sürükleyebilirsiniz.
  • Kısayollar anlık olarak eklenecek ve iPhone cihazınızı yeniden başlatmaya gerek kalmadan ayarlarınızı kullanabileceksiniz.

Ayrıca kablosuz ağ, uçuş modu, hücresel veri, parlaklık, ses, müzik kontrolleri rahatsız etme gibi kısa yolların kontrol merkezinde sabit durduğunu ve özelleştirme ile kaldıramayacağını belirtelim.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir