HTML Sayfada Boşluk Hatası Nasıl Çözülür?


Web tasarım sektörü ile uğraşanların başına mutlaka daha önce gelmiş ve gelebilecek olan bir problem mevcut. Siz fark etmeden ya dalgınlık sonucu ya da kodlama sonucu sayfa üzerinde beyaz boşluk oluşabiliyor. Bugün sizler için bu sorunu ele aldık.

Kod yazarken hepimiz aslında dalgınlıktan ne yaptığımızı bilemiyoruz. Kimi zaman boş tırnaklar “” bırakıyoruz kimi zaman “;” ‘ü koymayı unutuyoruz. Nihayetinde henüz yazılımlar, hataları kendi kendine çözecek kadar da gelişmedi. Bu yüzden saatlerce hatamızı aramak zorundayız. Bu sorunlardan en yaygın olanlarından birisi de sayfa üzerinde boşluk kalması. Sanki margin değeri tanımlamışız gibi kendiliğinden sitenin en üstünde beyaz boşluk oluşuyor. (Görselden hem BOM’lu hali hem BOM’suz halini görebilirsiniz.) Sitenizde öğeyi denetle yapıp kontrol ederseniz de boşluğun bulunduğu yerin kodu olarak &#65279 gözüküyor.

Türkçe kaynaklar başta olmak üzere detaylı çözüm araştırması yaptım ve sizler için en sağlıklı ve pratiğini derleyerek yazıya döktüm. Bir çok Türkçe kaynakta NotePad++ üzerinden Bom’suz olarak kodlamamızı öneriyorlar. Kodları tek tek yazıp Bom’suz hale çevirmeyi bile denedim ancak bir sonuca ulaşamadım. Yabancı kaynaklarda bulduğum bir PHP kodu ise direkt olarak kendiliğinden sorunu çözdü. Üstelik tek yaptığım şey bahsi geçen PHP dosyasını FTP üzerinden sunucuya atmam oldu. İlgili dosyayı aşağıya bırakıyorum. Sadece dosyayı indirip sunucunuza atın ve adres satırından dosyayı yüklediğiniz adrese gidiniz. (Örneğin siteadiniz.com/bom.php) Adrese gittikten sonra BOM’lu kodlanan yani kodlama hatası olan dosya adreslerini yazacaktır ve kendisi düzenleyecektir.

Yaptığımız bu işlem aslında NotePad++ üzerinden kodlama dilini UTF8 BOM’suz olarak Kodla seçeneği ile aynı. Ancak dediğim gibi işe yaramayınca ben de böyle bir kod ile daha kolay gerçekleştirdim. Hatasız kodlar… 🙂

İlgili dosyaya GitHub üzerinden ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir