Çin ve Güney Kore’de Kriptopara Krizi !


 

Çok hızlı bir şekilde yükselişe geçen, artık bir çok insanın yatırım yaptığı ve neredeyse yeni para birimi haline gelen kriptoparaların üretimi için Çin ve Güney Kore de yasak getirdi.

Bitcoin (BTC) , Ethereum(ETH),  ve benzeri kriptoparaların madenciliği çok emek isteyen bir eylem. Bitcoin (BTC) madenciliğinin %80’ini oluşturan Çin bu konuda çok sorun yaşadı. Bu arada %80’ini oluşturma sebebi ise Çin’in uzak bölgelerinde elektriğin ucuz ve sıcaklığın aşırı düşük olmasıydı.

Yüksek miktarda enerji tüketen ve dolaylı yoldan bu enerji ile çevreye zarar veren madenlerden bir çok ülke rahatsızdı ve bundan dolayı şikayet ediyorlardı, fakat %80’ini  Çin oluşturduğu için şikayet ile yetinmedi ve artık bir dur deme gereksinimi duyarak yasakladı.İnternet finansının riskleri ile ilgili araştırma yapması için kurulan kuruluşlar tarafından gönderildiğini belirten yetkililer, madenciliğin olduğu tesislere giderek durdurulmasını istediklerini belirtti.

Güney Kore ülkesine bakacak olursak ülkenin yasaklama sebebi alınan zarar değil. Adalet bakanı olan Park Sang-ki sanal para birimleri ile ilgili çok büyük kaygılarının olduğunu ve bu yüzden  kriptoparaların borsada ticaretinin durdurulacağını belirtti.  Bu durumdan sonra Bitcoin güne düşüş yaparak başladı.

Güney Kore ve Çin’in kriptoparalara yasak getirmelerinden dolayı diğer ülkelerin de yasaklaması  merak konusu oldu.

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir