Bilgisayar Klavyesi Nasıl Temizlenir


Bilgisayar başında çok vakit geçirmemizin bir sonucu olarak makinenin parçaları biz biz farkında olmadan gitgide kirlenir. Kirlenen parçaların en önemlilerinden biri klavyedir. Klavyenin üç şekilde nasıl temizlenebileceğini öğrenmek için bu yazının devamını okuyabilirsiniz.

 

Bilgisayarlarımızın başta gelen parçalarından olan klavyemizin kirlenmesinin başta gelen sebeplerinden birisi bilgisayar kullanırken veya çevresinde yemek yemek ve sigara içmek gelir. Saçların dökülmesi ve kedi benzeri hayvanların tüyleri de buna sebep olabilir. Başka bir sebebi ise makinenin açık alanda bulunmasıdır. Ayrıca kremler, makyaj ürünleri, kazara klavyenin üzerine dökülen sıvı maddeler, alanın temizliği sırasında ortaya çıkarak uçuşan tozlar klavyenin kirlenmesine yol açabilir. Bu konularda dikkatli olunması gerekir.

Klavyeyi kolayca temizlemek için öncelikle PS2 veya USB ile bağlandığı kabloyu çıkartarak makineyle bağlantısını kesmektir. Klavye bağımsız olursa daha kolay temizlenir. Daha sonra tuşlar klavyenin koyulacağı zemine doğru ters döndürülerek klavye üzerindeki pislikleri temizlemek için klavyeye arka taraftan vurulur. Daha sonra daha etkili temizlik için yüzeylerin temizliği için kullanılan plastik veya köpük temizleyici gerekir. Bu kulak temizleme pamuğu ile de yapılabilir.

Daha fazla profesyonellik gerektiren bir diğer yöntemde diğer yöntemi gerçekleştirdikten sonra vidalar aracılığıyla klavyenin açılması gereklidir. Bu yöntemin üçüncü adımında elektronik olarak işlev gören kartı içeren çıkarılan kapak kenarda dururken plastik pedi ayırmak gerekir. Tuşları çıkarıp birer birer temizledikten sonra tuşlar yerine tekrar monte edilebilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir