Android’de GIF Nasıl Yapılır?


Android’de kolayca nasıl GIF oluşturabileceğinizi öğrenin…

GIF  Nedir?

GIF, Grafik Değiştirme Biçimi ya da İngilizcesiyle Graphics Interchange Format kavramlarının kısaltmasıdır.

GIF bir sıkıştırma biçimidir. Arka arkaya fotoğrafların eklenip birleştirilmesiyle oluşan (sıkıştırılmış) hareketli resimlere verilen isimdir.

 

GIF’lerin kapladığı yer videoya göre az olması ve videoya göre daha kolay şekilde düzenlenmesi GIF’lerin tercih edilme oranını arttırıyor. En büyük yanılgılardan birisi de GIF oluşturmanın bilgisayara özel olduğunu düşünmek. Yani çok kolay bir şekilde Android’den de GIF oluşturabilirsiniz.

Oluşturduğunuz GIF’leri istediğiniz bir  ortamdan gönderebilirsiniz. Çünkü GIF’ler genellikle kilobayt boyutundadır ve kolay kolay da kilobaytları geçen GIF’ler ile karşılaşmazsınız.

Nasıl Yapılır?

  1. İlk olarak GIF Maker isimli uygulamamızı Google Play Store üzerinden Android cihazımıza yüklüyoruz. İsterseniz buraya tıklayıp da yükleyebilirsiniz.
  2. Telefonunuzda bulunan mevcut görsellerden oluşturmak isterseniz “Make GIF” veya “GIF Olun” seçeneğine tıklayarak albümünüze gidin. Albümünüzden GIF’de arka arkaya birleştireceğiniz görselleri seçerek sağ üst köşedeki küçük kırmızı butona tıklayın.
  3. Uygulama size seçtiğiniz görsellerden oluşan bir GIF önizlemesi sunacak. Ardından “Edit GIF” seçeneği ile GIF’inizi düzenleyebilirsiniz. İsterseniz “Frame per second” seçeneği sayesinde GIF’inizin oynatılma süresini ayarlıyabilirsiniz. Daha düşük bir değer daha yavaş bir GIF anlamına gelmektedir.
  4. OK yazısına tıklayarak GIF’inizi kaydedin.

ve her şey bu kadar. GIF’iniz hazır. Şimdi GIF’inizi kolayca istediğiniz ortamda paylaşabilir küçük boyutu sayesinde sosyal medya hesaplarınıza yükleyebilirsiniz…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir