Android O’da Dikkat Çeken Özellikler!


Android kullanıcıları tarafından en çok gelen şikayetlerden birisi; Uygulamanın durdurulmasına rağmen arka planda çalışıp, pil ömrünü düşürmesi.

 

Android O ile kullanıcılar arka plan uygulamalarını kapatmak için özel bir çaba sarfedip, vakit harcamayacak. Arka plan servisleri, konum işlemlerini sınırlandıracak, dolayısıyla pil ve bellek kullanımında büyük tasarruf sağlayacak. Beraberinde gelecek diğer özellikleri de sizler için listeledik.

Bildirim Kanalı;
Android N’deki bildirim panelinin Android O’ da geliştirildiği gözleniyor. Android O kullanıcılara bildirim paneli konusunda geniş kontrol hakkı sağlanmış gibi görünüyor.
Kullanıcılar her uygulama için bildirim kanalı oluşturabilecek. Örnek verecek olursak; Facebook’ta arkadaşlık isteği geldiğinde ve birisini paylaşımınızı beğendiğinde ayrı ayrı bildirim düşecek.

Resim İçerisinde Resim (PİP) ;
Android O 8.0 ile telefonlara PİP (Picture in Picture, resim içinde resim) geliyor. PİP ile internette gezinirken bir yandan da küçük ekranda videolar izleyebileceksiniz. Ya da bankacılık işlemlerinizi yaparken bir yandan da hesap makinesini kullanabileceksiniz.

 

 

Bağlanabilirlik;
Android O’ da cihazlar arasında iletişim arttırılmış. Böylelikle Bluethooth destekli cihazlarda yüksek kalitede ses aktarımı sağlanacak. Ayrıca Android O ‘da yeni klavye düzeni kullanıcılar ve geliştiricilerin gerçekten hoşuna gidecek.

Akıllı Metin Seçimi;
Bilindiği üzere yazıların üzerine basılı tutunca seçenekler çıkıyordu. Bu seçenekler Android O ile daha da geliştirildi. Örneğin bir sayı dizisine basılı tutunca kopyala yapıştırın yanı sıra arama simgesi de belirecek. Veya bir adres bilgisine basılı tutunca Google Maps simgesi de kopyala yapıştırın yanında yer alacak.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir